Dekan

Prof. Nurdan KARASU GÖKÇE

gsfdekan@erciyes.edu.tr

34000

Dekan Hakkında

Nurdan Karasu Gökçe’nin Gazi Üniversitesi'nden Lisans, Claremont Graduate School Fine Arts Deparment’tan Güzel Sanatlar alanında Master (MFA) derecesi ve Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Sanatta Yeterlik derecesi bulunmaktadır.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra MEB Yurtdışı Lisansüstü Bursunu birincilikle kazanarak Amerika Birleşik Devletlerine gitmiş ve Lisansüstü eğitimine devam etmiştir. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra yurda dönmüş ve YÖK’ün atamasıyla 1994 yılı Aralık ayında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2013 yılında aynı üniversitede Profesör kadrosuna atanmıştır.

Karasu Gökçe, Uluslararası Ofis’te Erasmus ve Erasmus Mundus Koordinatörlüğü, Resim Bölüm Başkanlığı ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim Anasanat Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, üç yıl Rektörlük uhdesinde Dekan Vekilliği yapmıştır. Fakülte Kurullarında ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Yönetim Kurulunda görev yapmaya devam etmektedir. İdari görevleri yanında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul üyeliği bulunmaktadır.

Claremont Graduate School Fine Arts Department’ta eğitimine başladığı ilk gün okulun bahçesinde bir çalışması sergilenmekte olan, aynı okuldan mezun olduğunu öğrendiği James Turrell’in sanatından olduğu kadar Kaliforniya’nın güneşi ve renklerinden etkilenen Gökçe ışık, renk ve mekân sanatı üzerine araştırma ve incelemeler yapmaya başlamış sanatsal çalışmalarını bu yönde ilerletmiştir.

Desen dersleri verdiği sırada öğrencilerin bu disiplinde yayınlanmış Türkçe kaynak sıkıntısı yaşadığını fark eden Gökçe bu alanda dört adet kitabı literatüre kazandırmıştır. Çağdaş Desen üzerine yaptığı araştırmasını UCLA’da (University of California Los Angeles) düzenlenen bir konferansta sunmuştur. Hayalperest tarafından yayınlanan Resim Nasıl Okunur adlı kitabın çevirisini yapmıştır. Akademik anlamda bugünün sanatı ve kadın olarak sanatçının konumu konularında çalışmalarına devam ederken sanat çalışmalarını da aralıksız sürdürmektedir.

İngiltere, İtalya, Belçika, Bulgaristan, Amerika ve Türkiye’de çok sayıda karma sergiye katılmış ve kişisel sergiler açmış olan Gökçe, 2003 yılında 22. Uluslararası Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’nde, Necmi Sönmez, Hiromi Hanzawa ve Alain Katz’den oluşan seçici kurul tarafından “Pleksi” adlı yerleştirmesi Akbank Özel Ödülü’ne değer görülmüştür.

Eğitimde disiplinler arası yaklaşımlara ve gelenekselle yeninin buluşturulmasının çağın eğitim anlayışı olduğuna inanan Gökçe fakültede bu doğrultuda bir eğitim stratejisi yürütmeyi hedeflemektedir.